2021 Emmy Nominations: The Complete List

Pandemmys, be gone! The Emmy Awards are mostly getting back to normal. 

The nominations for this year’s 73rd annual ceremony were unveiled by father-daughter duo Ron Cephas Jones and Jasmine Cephas Jones on Tuesday morning ahead of the show in September, which will be hosted by Cedric the Entertainer and feature a limited live audience.

Last year’s ceremony was Hollywood’s first COVID-era award show with winners delivering their speeches virtually from their homes. Despite being the least-watched ceremony in its history, the event somehow went off without a hitch, becoming the gold standard for pandemic award shows that followed. 

As for what projects caught the Academy of Television Arts & Sciences’ eye this year, “The Crown” and “The Mandalorian” led the pack with a towering 24 nominations each, while “WandaVision,” “The Handmaid’s Tale,” “Saturday Night Live” and “Ted Lasso” trailed not too far behind.

Netflix and HBO once again battled for Emmys supremacy, but the latter managed to outflank its competitor by just one nomination with a total of 130 nods, in part thanks to its newly launched streaming service HBO Max.

With reigning comedy and drama powerhouses “Schitt’s Creek” and “Succession” out of the running, there was little opportunity for repeat glory at the ceremony. Instead, a new crop of series and nominees broke through. First-season shows like the Jason Sudeikis-fronted Apple TV+ breakout “Ted Lasso”; recent HBO/HBO Max hits, including “The Flight Attendant,” “Lovecraft Country” and “Hacks”; and Netflix’s hits “Bridgerton” and “Emily in Paris” are now all up for Emmys gold.

Still, there are some long-running series that received major recognition. Netflix’s lavish royal drama “The Crown,” which reached new heights in its Princess Diana-centric fourth season, and Hulu’s “The Handmaid’s Tale” ruled over the drama acting categories, while NBC’s “This Is Us” made its mark on the nominations once again as one of the few major broadcast television contenders.

Television’s most competitive space, however, belongs to the limited series categories, which have become increasingly overwhelmed by marquee talent in recent years. Actors Kate Winslet (“Mare of Easttown”), Elizabeth Olsen (“Wandavision”), Cynthia Erivo (“Genius: Aretha”), Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”) and Michaela Coel (“I May Destroy You”) are set to battle it out in the ever-so-crowded Best Actress race. 

The 73rd Primetime Emmy Awards will air Sept. 19 on CBS. 

Check out the list of nominees below. 

Outstanding Drama Series

“The Crown”

“The Mandalorian”

“Pose”

“This Is Us” 

“The Boys”

“Bridgerton”

“The Handmaid’s Tale”

“Lovecraft Country”

Outstanding Comedy Series

“Black-ish”

“Cobra Kai”

“Emily in Paris”

“Hacks”

“The Flight Attendant”

“The Kominsky Method”

Outstanding Limited Series

“The Queen’s Gambit” 

“The Underground Railroad”

Outstanding Television Movie

“Robin Roberts Presents: Mahalia”

“Dolly Parton’s Christmas on the Square”

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

Uzo Aduba, “In Treatment”

Olivia Colman, “The Crown” 

Emma Corrin, “The Crown” 

Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”

Jurnee Smollett, “Lovecraft Country”

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

Sterling K. Brown, “This Is Us”

Jonathan Majors, “Lovecraft Country”

Josh O’Connor, “The Crown”

Rege-Jean Page, “Bridgerton”

Matthew Rhys, “Perry Mason”

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Aunjanue Ellis, “Lovecraft Country”

Emerald Fennell, “The Crown”

Helena Bonham Carter, “The Crown” 

Gillian Anderson, “The Crown”

Yvonne Strahovski, “The Handmaid’s Tale”

Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale”

Madeline Brewer, “The Handmaid’s Tale”

Ann Dowd, “The Handmaid’s Tale”

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Michael K. Williams, “Lovecraft Country”

Tobias Menzies, “The Crown”

Giancarlo Esposito, “The Mandalorian”

John Lithgow, “Perry Mason”

O-T Fagbenle, “The Handmaid’s Tale”

Max Minghella, “The Handmaid’s Tale”

Bradley Whitford, “The Handmaid’s Tale”

Chris Sullivan, “This Is Us” 

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

Kaley Cuoco, “The Flight Attendant” 

Tracee Ellis Ross, “Black-ish”

Jean Smart, “Hacks” 

Aidy Bryant, “Shrill” 

Allison Janney, “Mom”

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson, “Black-ish”

Michael Douglas, “The Kominsky Method”  

Kenan Thompson, “Kenan”

William H. Macy, “Shameless”

Jason Sudeikis, “Ted Lasso”

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Kate McKinnon, “Saturday Night Live”

Cecily Strong, “Saturday Night Live”

Hannah Waddingham, “Ted Lasso”

Hannah Einbinder, “Hacks”

Aidy Bryant, “Saturday Night Live”

Juno Temple, “Ted Lasso”

Rosie Perez, “The Flight Attendant”

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Bowen Yang, “Saturday Night Live”

Kenan Thompson, “Saturday Night Live”

Carl Clemons-Hopkins, “Hacks”

Brett Goldstein, “Ted Lasso” 

Brendan Hunt, “Ted Lasso” 

Nick Mohammed, “Ted Lasso” 

Paul Reiser, “The Kominsky Method”

Jeremy Swift, “Ted Lasso” 

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

Kate Winslet, “Mare of Easttown”

Michaela Coel, “I May Destroy You”

Cynthia Erivo, “Genius: Aretha”

Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit” 

Elizabeth Olsen, “WandaVision”

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

Paul Bettany, “WandaVision”

Hugh Grant, “The Undoing”

Ewan McGregor, “Halston”

Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”

Leslie Odom Jr., “Hamilton”

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

Jean Smart, “Mare of Easttown”

Julianne Nicholson, “Mare of Easttown”

Kathryn Hahn, “WandaVision”

Phillipa Soo, “Hamilton”

Renee Elise Goldsberry, “Hamilton”

Moses Ingram, “The Queen’s Gambit”

 

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

Daveed Diigs, “Hamilton”

Jonathan Groff, “Hamilton”

Anthony Ramos, “Hamilton”

Thomas Brodie-Sangster, “The Queen’s Gambit”

Evan Peters, “Mare of Easttown”

Paapa Essiedu, “I May Destroy You”

 

Outstanding Guest Actress in a Drama Series

Alexis Bledel, “The Handmaid’s Tale”

Mckenna Grace, “The Handmaid’s Tale”

Claire Foy, “The Crown”

Phylicia Rashad, “This Is Us”

Sophie Okonedo, “Ratched”

 

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

Courtney B. Vance, “Lovecraft Country”

Charles Dance, “The Crown”

Don Cheadle, “The Falcon and the Winter Soldier”

Timothy Olyphant, “The Mandalorian”

Carl Weathers, “The Mandalorian”

 

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series

Maya Rudolph, “Saturday Night Live”

Kristen Wiig, “Saturday Night Live”

Issa Rae, “A Black Lady Sketch Show”

Bernadette Peters, “Zoey’s Extraordinary Playlist”

Yvette Nicole Brown, “A Black Lady Sketch Show”

 

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

Chris Rock, “Saturday Night Live”

Dave Chappelle, “Saturday Night Live”

Daniel Kaluuya, “Saturday Night Live”

Dan Levy, “Saturday Night Live”

Morgan Freeman, “The Kominsky Method”

 

Outstanding Directing for a Drama Series

Benjamin Caron, “The Crown” 

Jessica Hobbs, “The Crown”

Julie Anne Robinson, “Bridgerton”

Steven Canals, “Pose”

Jon Favreau, “The Mandalorian”

Liz Garbus, “The Handmaid’s Tale”

 

Outstanding Writing for a Drama Series

Misha Green, “Lovecraft Country”

Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock, Our Lady J, “Pose”

Rebecca Sonnenshine, “The Boys” 

Peter Morgan, “The Crown”

Yahlin Chang, “The Handmaid’s Tale”

Dave Filoni, “The Mandalorian”

Jon Favreau, “The Mandalorian”

 

Outstanding Directing for a Comedy Series

James Burrows, “B Positive”

Lucia Aniello, “Hacks”

James Widdoes, “Mom”

Zach Braff, “Ted Lasso”

MJ Delaney, “Ted Lasso”

Declan Lowney, “Ted Lasso”

Susanna Fogel, “The Flight Attendant”

 

Outstanding Writing for a Comedy Series

Meredith Scardino, “Girls5eva” 

Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, “Hacks”

Maya Erskine, “PEN15” 

Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Joe Kelly, “Ted Lasso”

Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, Joe Kelly, “Ted Lasso”

Steve Yockey, “The Flight Attendant”

Outstanding Variety Talk Series

“The Daily Show With Trevor Noah”

“Last Week Tonight With John Oliver”

“The Late Show With Stephen Colbert”

Outstanding Variety Sketch Series

“A Black Lady Sketch Show”

“Saturday Night Live”

Outstanding Competition Program

“The Amazing Race”

“Nailed It” 

“RuPaul’s Drag Race”

“Top Chef” 

“The Voice” 

 

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program

RuPaul, “RuPaul’s Drag Race”

Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, Jonathan Van Ness, “Queer Eye”

Nicole Byer, “Nailed It!”

Padma Lakshmi, Tom Colicchio, Gail Simmons, “Top Chef”

Mark Cuban, Barbara Corcoran, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John, Kevin O’Leary, “Shark Tank”

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*